موزه بانک ملی ایران

در سال 1291 شمسی به هزینه جعفر قلی خان بختیاری (سردار اسعد سوم)، در ضلع شمال غربی میدان توپخانه در کوچه باغ ایلخانی که بعد ها خیابان علاء الدوله نام گرفت یکی از زیباترین خانه های مسکونی ساخته شد. کوچه باغ ایلخانی با کف سنگ فرش و کناره های درخت کاری شده محل سکونت بسیاری از درباریان قاجار و سفرای خارجی بود.
بعد از تغییراتی که در اجرای طرح توسعه شهری مبتنی بر استقرار نظام مدنی که بین سالهای 1299 تا 1320 شکل گرفت خیابان علاء الدوله به خیابان فردوسی نام گذاری شد. این بنا بسیار زیبا و دل انگیز و نموداری از ذوق و هنر معماری اواخر دوره قاجاریه است و در سالهای اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی کشور مرمت گردیده و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.
طی ساخت و سازهای که در سال 1307 در خیابان فردوسی انجام گرفت، بنای صندوق پس انداز ملی و دیگر بناهای ادارات مرکزی بانک ملی ساخته شد. بنای مذکور که در داخل مجموعه مذکور وافع شده بود توسط بانک ملی ایران خریداری و مورد استفاده های گوناگون قرار گرفت. از آن جمله است: دایره فلاحت و کشاورزی- باشگاه ورزشی، محل پذیرایی از میهمانان ، کتابخانه و ... تا اینکه بانک ملی بر آن شد با به نمایش گذاشتن پیشکش ها و هدایای نفیسی که به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس بانک ملی ایران در بیستم شهریور ماه 1357 از بانک های سراسر جهان به بانک ملی ایران فرستاده شده است، این بنا را به نام "موزه بانک ملی ایران" جاودانه سازد.

در سالهای اخیر با توجه به جایگاه ویژه ساختمان صندوق پس انداز بانك ملی ایران در بین آثار ثبت شده میراث فرهنگی و با دیدگاه عمومی كردن بازدید از اشیاء موزه بانك ملی ایران، مدیران بانك برآن شدند تا این ساختمان را كه خود یك اثر ملی است به موزه تبدیل كرده و اشیاء گرانقیمت و گنجینه های ارزشمند بانك را در آن برای عموم قابل بازدید كنند.
اما مسیر بسیار سخت بود و همتی بلند را می طلبید.
سرانجام  با حمایتهای بی دریغ هیأت مدیره بانك ملی ایران در سال 1395 و عزم راسخ مدیرعامل وقت دكتر محمد رضا حسین زاده و تلاشهای شبانه روزی و جهادگونه كاركنان بخش های مختلف بانك اعم از پشتیبانی - ساختمان - حفاظت و حراست و روابط عمومی بانك ملی ایران به عنوان متولی اصلی موزه بانك، این مهم در تابستان 1396 به مرحله عملیاتی رسید تا از این پس برگی دیگر باشد از افتخارات ملی كشورمان و عظمت و پشتوانه بانك برآمده از دل مردم را به منصه ظهور رساند.

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه بجز ایام تعطیل ساعت 13 الی 17  بازدید برای عموم آزاد است.

------------------------------------------------------------------------------------

جهت بازدید مجازی از موزه قدیم بانک ملی ایران روی تصویر زیر کلیک نمایید.

با کلیک روی درب ورودی اصلی موزه می توانید به داخل ساختمان وارد شده و از بخش های مختلف به صورت مجازی دیدن فرمائید.

با فشار دادن و نگاهداشتن کلید موس و حرکت به جهات مختلف می توانید سالن های موزه را بصورت 360 درجه مشاهده فرمائید. همچنین برای وارد شدن به هر سالن بر روی درب ورودی سالن کلیک نمائید.

امکان بزرگنمایی و زوم با حرکت دادن چرخ وسط موس امکان پذیر است.

با استفاده از نوار ابزار موجود در زیر نرم افزار تور مجازی میتوانید موارد ذیل را انجام دهید.
- حرکت به چپ و راست و بالا و پایین
- بزرگ نمایی
- بازگشت به حالت اولیه قرارگیری دوربین در صفحه
و . . .
همچنین برای بازدید از اشیاء داخل موزه می توانید از طریق لینک های زیر وارد بخش مربوطه شوید.
جهت بازدید مجازی از اشیاء موزه بانک ملی ایران بصورت دو بعدی روی تصویر زیر کلیک نمایید.جهت بازدید مجازی از اشیاء موزه بانک ملی ایران بصورت سه بعدی روی تصویر زیر کلیک نمایید.

BMIQRCode
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2018 RSSEMailInstagramAparat Channel