توصیه های امنیتی برای استفاده کنندگان خدمات اینترنتی و همراه بانک

دوشنبه 1 خرداد 1396

تهدید

توصیه

یکی از بزرگترین تهدیدات تلفن همراه، بدافزارهایی است که ظاهراً شبیه برنامه­ های همراه بانک است، اما در حقیقت بدافزاری است که قادر به سرقت اطلاعات حساب کاربران می­ باشد یا ممکن است، شبه بدافزاری باشد که با فقدان سازکارهای امنیتی لازم، اطلاعات بانکی افراد را دچار مخاطره نماید.

نرم ­افزارهای همراه بانک را از وب سایت اصلی بانک ­ها و یا منابع قابل اعتماد و مورد تأیید بانک دریافت نمایند.

استفاده از شبکه ­های ( wi-fi ) عمومی این امکان را به هکرها می ­دهد که اطلاعات شما را از قبیل نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات بانکی سرقت نمایند.

حتی ­الامکان در هنگام اتصال به شبکه ­های بی سیم عمومی از نرم­ افزارهای همراه بانک استفاده نشود.

در حملات فیشینگ، فرد بدخواه با استفاده از تکینیک های مهندسی اجتماعی و از مسیرهای ارتباطی مختلف از قبیل ایمیل، پیامک شبکه ­های اجتماعی (مانند وایبر و تلگرام)، اقدام به ارسال پیام­ هایی می ­نماید که کاربران را به سمت مقاصد جعلی (برای مثال صفحه اینترنت بانک جعلی) هدایت کرده و از این طریق اقدام به سرقت اطلاعات و یا آلوده کردن دستگاه کاربر نماید.

از کلیک کردن روی لینک­ ها و یا دریافت فایل­های ضمیمه پیام­ هایی که از طرف اشخاص ناشناس برای شما و یا در گروه­ های مختلف ارسال می­شود بپرهیزید. برای این کار نیاز است حس کنجکاوی خود را کنترل نمائید.

بدافزارهای جدید با روش­ها و ساز و کارهای جدید همواره در حال توسعه می­ باشند و از مسیرهای مختلف دریافت می­شوند.

از نرم ­افزارهای ضد بدافزار تلفن همراه که به روزرسانی می­ شوند، استفاده شود.

ضعف­ های امنیتی سیستم عامل و نرم ­افزارهای همراه بانک، می­تواند منجر به سوءاستفاده و نفوذ به تلفن همراه گردد.

به روز رسانی­ های سیستم عامل و همچنین نرم ­افزارهای کاربردی مورد استفاده علی­ الخصوص نرم ­افزار همراه بانک را در برنامه خود قرار دهند.

بسیاری از بدافزارها در قالب برنامه ­های کاربردی به ظاهر قانونی ارائه می ­گردند و برای افزایش حوزه نفوذ خود اقدام به دریافت مجوزهای بیش از اندازه می ­نمایند.

از نصب برنامه ­های کاربردی تلفن همراه که مجوزهای بیش از اندازه درخواست می­ نمایند، پرهیز شود.

اغلب سیستم عامل ­های مدرن تلفن همراه، به طور پیش فرض دارای مکانیزم­ های امنیتی دورنی جهت کاهش مخاطره بدافزارها می­باشند، با فراهم­ سازی مجوز دسترسی ریشه ( root ) در سیستم عامل اندروید یا قید آزاد کردن ( jail break ) IOS این ساز و کارها دور زده خواهند شد.

از فراهم­ سازی مجوز دسترسی ریشه ( root ) در سیستم عامل اندروید یا قید آزاد کردن IOS و دور زدن ساز و کارهای امنیتی خودداری شود.

بعضی از بدافزارها امکان بررسی فایل با هدف به دست آوردن اطلاعات محرمانه را فراهم می­ نمایند.

اطلاعات حساس مربوط به حساب بانکی از قبیل رمز کارت، تاریخ انقضای کارت بانکی و CVV2 در تلفن همراه ذخیره نشود.

عموماً مهاجمان به دنبال حساب­ هایی هستند که موجودی قابل توجهی داشته و از طریق خدمات بانکی غیرحضوری (از جمله خدمات همراه بانک) در دسترس باشند.

از اتصال حساب­ هایی که گردش مالی قابل توجه دارند، به خدمات همراه بانک اجتناب نمائید.

افرادی با طرح ادعای « پرداخت تسهیلات با همکاری بانک ملی ایران یا دارای افرادی ذی نفوذ در این بانک » اقدام به جلب توجه هموطنان در این زمینه می کنند . این افراد با سوء استفاده از عدم آگاهی متقاضیان تسهیلات، نسبت به اغفال آنها و دریافت مبالغی یا درصدی از میزان تسهیلات آنها اقدام می کنند.

اخبار مربوط به بانک را فقط از طریق مبادی رسمی دنبال نموده و قبل از هر اقدامی از صحت ادعای مطروحه توسط فرد یا افرادی در قبال انجام خدمات بانکی مطمئن گردید.


تعداد بازدید: 57901

BMIQRCode
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2018 RSSEMailInstagramAparat Channel