گام‌های بلند بانک ملی ایران در مسیر مسئولیت‌ اجتماعی

شنبه 14 اسفند 1400
مسئولیت اجتماعی از مهمترین تعهدات سازمان ها به توسعه پایدار در هر جامعه ای است و توجه به این حوزه، موجب ارتقای جامعه می شود. سازمان های موفق با رویکردی آینده نگر و خلق ارزش مشترک، عمل به مسئولیت اجتماعی را به نوعی سرمایه گذاری انسانی و اجتماعی می دانند. 
مسئولیت اجتماعی موضوعی جدید در مدیریت های کسب و کار است که طی یک دهه اخیر در کشور ما نیز مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها واقع‌ شده است. بانک ها به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اقتصادی و مالی، نقش انکارناپذیری در اجتماع دارند، لذا توجه آنها به مقوله مسئولیت های اجتماعی بسیار مهم و حائز اهمیت است.
بانک ملی ایران از بدو تاسیس تاکنون به‌عنوان نماد شایسته‌ای از اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در کشور مطرح شده و با معاش و معیشت مردم پیوندی عمیق دارد. مفهوم مسئولیت اجتماعی یکی از اصول بنیادین نظام مدیریتی بانک ملی ایران است که در سال های اخیر با فعالیت در امور مسئولیت های اجتماعی زمینه‌ساز محرومیت زدایی در کشور شده است. 
براین اساس بانک ملی ایران، همواره در راستای اسناد بالادستی و همسو با برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با نیل به اجرای مسئولیت های اجتماعی در سال های اخیر خدمت رسانی به آحاد جامعه، کمک به اشتغالزایی و حمایت از اقشار کم برخوردار و آسیب پذیر کشور را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.  بانک ملی ایران تاکنون با نگاهی به آینده‌، فعالیت در امور فرهنگی، بهداشت و درمان، اجتماعی و اقتصادی را در مسیر توان‌افزایی مناطق کم برخوردار برگزیده و پرچم بانک را به‌ عنوان بنیانگذار و حامی قدرتمند مردم در این مناطق به اهتزاز درآورده است.
باور به ایفای مسئولیت اجتماعی
بانک ملی ایران از بدو فعالیت خود همواره منشا خدمات به جامعه و موجب عمران و آبادانی کشور بوده است.این بانک با اعتقاد و باوری عمیق به مفهوم توسعه پایدار به صورت پیوسته در کنار انجام فعالیت‌ها و وظایف ذاتی خود با تامین مالی و تخصیص اعتبارات ویژه به انجام امور اشتغالزایی، امورخیرخواهانه و بشردوستانه، ازدواج، خوداشتغالی، اجرای توسعه پایدار و کمک به خدمات شهری، مدرسه سازی، محرومیت‌زدایی، رفع احتیاجات ضروری، ارتقای فرهنگ و آموزش مردم، توسعه فضاهای ورزشی، آموزشی و ... در اقصی نقاط کشور پرداخته و در مسیر اعتلای سطح کیفی امور فرهنگی، ورزشی، بهداشت و درمان، اجتماعی و اقتصادی پایدار مردم گام‌های بلندی برداشته است.
بانک ملی ایران (صندوق پس انداز ملی ایران) طی یک دهه گذشته با اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در مناطق محروم و کم برخوردار کشور توانسته بر توسعه پایدار این مناطق، همچون رضایت مردم، جوامع محلی و پیرامونی موثر باشد. همچنین در کنار اجرای طرح‌های عام المنفعه؛ بانک در این مدت با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در مسیر گره گشایی و توان‌افزایی آحاد جامعه تلاش کرده است.
زمینه‌سازی برای توسعه پایدار و محرومیت‌زدایی
بانک ملی ایران همواره از مردم و برای مردم بوده است. بانکی که سرمایه اولیه آن از مردم شکل گرفت و امروز هم دغدغه اصلی آن رفع مشکلات مردم است. امروز شاهد هستیم بانک ملی ایران بیشترین سهم را در اجرای امور خیریه ای و بشردوستانه و گره گشایی مشکلات مردم نسبت به سایر نهادها در کشور دارد. 
بانک ملی ایران طی یک دهه اخیر با جمع آوری منابع و سپرده های قرض الحسنه مردمی در مسیر پیشبرد اهداف توسعه‌ای و همسو با سیاست مسئولیت‎ اجتماعی، با اجرای بیش از260 طرح بزرگ عام المنفعه و خیرخواهانه با صرف اعتباری بالغ بر 565 میلیارد ریال در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، بهداشت و درمان، اقتصادی، ایجاد زیر ساخت ها و توسعه فضاهای آموزشی در اقصی نقاط کشور نقش مؤثری در رونق و شکوفایی اجتماعی و فرهنگی مردم این مناطق داشته است.
جریان زندگی در رگ‌های مناطق محروم
بانک ملی ایران با سرلوحه قرار دادن اجرای مسئولیت اجتماعی در یک دهه اخیر در تمام امور و زمینه ها چه در زمینه ایجاد و توسعه چرخ تولید بنگاه های اقتصادی و چه در زمینه امور خیرخواهانه از سایر بانک ها، نهاد ها و سازمان ها در کشور، فعال تر و پیشگام تر است. مصداق بارز آن حمایت از بنگاه‌های اقتصادی، کمک به ستاد دیه کشور در آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد، کمک به آموزش و پرورش برای ساخت و نوسازی مدارس، کمک به مناطق محروم، ارتقای سطح امکانات و توسعه فضاهای آموزشی، ارتقای سطح بهداشت عمومی و سلامت جامعه، تامین مالی و تجهیز کردن بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی به امکانات ویژه در مناطق محروم، افزایش امکانات و سالن های چند منظوره ورزشی و توسعه سلامت عمومی است؛ همچنین بانک ملی ایران در توسعه کمی و کیفی زیر ساخت های کشور، ساخت کتابخانه، مصلی، مساجد، نمازخانه، حوزه علمیه، حفظ و صیانت از منابع ارزشمند طبیعی و زیست محیطی و کمک به استفاده بهینه از انرژی فعال بوده و افزون بر این در سال های اخیر با شیوع ویروس کرونا و وقوع حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله در مناطق مختلف کشور با کمک و ارسال بسته های حمایتی مختلف مرهمی بر آلام مردم بوده است. بانک ملی ایران با مجموع این اقدامات توانسته زندگی را در رگ های مناطق محروم کشور به جریان بیاندازد.
گره‌گشای مسائل و مشکلات مردم 
پرداخت وام قرض الحسنه توسط بانک ملی ایران همواره به عنوان تکیه گاه و بازوی توانمند دولت محسوب می شود. بانک ملی ایران با تخصیص اعتبار در یک دهه اخیر تعداد 10 میلیون و 300 هزار و 941 فقره تسهیلات به ارزش بیش از 670 هزار میلیارد ریال در راه توسعه و آبادانی مناطق محروم، پرداخت وام ازدواج، خوداشتغالی، رفع احتیاجات ضروری، کمک به سیل و زلزله زدگان، رفع مشکلات اشتغال جوانان، تعمیر مسکن روستایی، خوداشتغالی، مشاغل حمایتی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، کمک به ستاد دیه و ... پرداخت کرده که خود گویای فعالیت های مهم بانک در حوزه مسئولیت های اجتماعی است.
تعهد برای ایرانی آباد
بانک ملی ایران در یک دهه اخیر با ساخت 121 مدرسه در مناطق کم برخوردار کشور با صرف هزینه ای به ارزش 254 میلیارد ریال رتبه نخست مدرسه سازی را در میان بانک ها و موسسات مالی داراست.
بیش از 100 درصد استان های میهن پهناورمان از اقدامات خیرخواهانه این بانک در خصوص توسعه نظام تعلیم و تربیت بهره مند شده اند و بی تردید ساخت، تعمیر و تجهیز مدارس گام بزرگی در توسعه نظام آموزشی کشور بوده که بانک ملی ایران در همین مدت نزدیک به 700 کلاس درس به سرانه آموزشی کشور افزوده و تاکنون توانسته امکان تحصیل سالانه بیش از 10 هزار دانش‌آموز کم برخوردار در مناطق محروم کشور را فراهم کند. 
نقش تاثیرگذار در کاهش کرونا
شیوع بیماری کرونا آسیب های جبران ناپذیری به بخش های مختلف اجتماعی، آموزشی، اقتصادی و بالاخص بهداشت و درمان کشور وارد کرد و در این راستا بانک ملی ایران در اجرای تعهدات و مسئولیت های اجتماعی خود مقابله با این بیماری را درصدر برنامه های خود قرار داد. از این رو عمده بودجه امور فرهنگی و آموزشی بانک در دو حوزه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش به کار گرفته شد. شیوع کرونا موجب شد در حوزه آموزشی کلاس های درس مدارس کشور و جلسات آموزشی به صورت غیر حضوری برگزار شود و به دلیل عدم دسترسی و نیاز دانش آموزان مناطق محروم به امکانات و تجهیزات الکترونیکی از جمله تبلت موجب شد، 2070 دستگاه تبلت در 25 استان کشور به ارزش 80 میلیارد ریال توسط بانک ملی ایران به دانش آموزان نیازمند اهدا شود.
گامی رو به جلو
بانک ملی ایران با حضور همیشگی خود در عرصه مسئولیت اجتماعی همواره تلاش دارد تا ارائه خدمات به مردم و آحاد جامعه را سرلوحه کار خود قرار دهد، بر همین اساس تنظیم و تدوین برنامه‌های استراتژیک و هدفمند بانک‌ در راستای مسوولیت اجتماعی به گونه ای است که از طریق آن بتوان به توسعه پایدار رسید. تعداد بازدید: 243266


تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2023 rss mail