اعتبار اسنادی

سه شنبه 19 تير 1397
نوعی شیوه پرداخت بین المللی برای خرید کالا/ خدمت می باشد و وفق مقررات متحدالشکل اعتبار اسنادی صادره توسط اتاق بازرگانی بین المللی (UCP600) عبارت است از هرگونه ترتیباتی که شامل تعهد قطعی و برگشت ناپذیر بانک گشایش کننده اعتبار اسنادی نسبت به پذیرش پرداخت وجه اسناد ارائه شده مطابق با شرایط اعتباراسنادی باشد. این بانک دارای شبکه گسترده کارگزاری بوده و آمادگی ارائه خدمات افتتاح انواع اعتبارات اسنادی برای مشتریان در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط را دارد.

اعتبار اسنادی وارداتی (دیداری و مدتدار)
مشتریان محترم می توانند با مراجعه به یکی از شعب ارزی منتخب و ارائه مدارک و مستندات ضمن افتتاح حساب نسبت به تشکیل پرونده عمومی و طی مراحل ارزیابی ارزیابی اعتباری اقدام نمایند. سپس با ارائه درخواست گشایش اعتبار اسنادی و سایر مدارک مربوط از جمله پروفورما، ثبت سفارش، بیمه نامه،  نامه پذیرش بازرسی قبل از حمل از طرف یکی از شرکت های بازرسی مجاز) و وثائق و تضمینات لازم و همچنین تکمیل فرم های مربوطه اسبت به گشایش اعتبار اسنادی با رعایت ضوابط و مقررات مربوط اقدام نمایند.

اعتبار اسنادی صادراتی
صادرکنندگان ایرانی که می خواهند کالاهای خود را از طریق شیوه پرداخت اعتبار اسنادی صادر -نمایند، می توانند با افتتاح حساب ارزی/ ریالی نزد یکی از شعب ارزی این بانک و ارائه مدارک لازم از جمله کارت بازرگانی معتبر به شرح زیر اقدام نمایند:
صادرکننده ایرانی پس از مذاکره با خریدار خارجی و توافق بر روی نرخ و چگونگی فروش کالا، پروفورمای مربوط را به نفع خریدار صادر می نماید. سپس خریدار اقدام به گشایش اعتبار اسنادی به نفع صادرکننده از طریق یکی از بانک های معتبر خارجی و به نفع یکی از شعب ارزی منتخب این بانک اقدام می نماید.

پس از دریافت پیام گشایش اعتبار اسنادی، اقدامات ذیل توسط شعبه ذی ربط انجام می شود:

بررسی وضعیت اعتباری بانک گشایش کننده
ابلاغ اعتبار و اصلاحیه های بعدی به ذینفع (صادرکننده ایرانی) و اعلام وصول به کارگزار
تأیید (Confirm) اعتبار در صورت درخواست صادرکننده و پرداخت هزینه های مربوطه و در صورت صدور مجوز توسط اداره کل خارجه
دریافت اسناد حمل از صادرکننده و ارسال آن به بانک کارگزار پس از بررسی و کنترل شرایط آن با شرایط اعتبار اسنادی
دریافت وجه حاصل از پرداخت وجه اسناد اعتبار از بانک گشایش کننده و واریز آن به حساب ذینفع و همچنین در خصوص اعتبار اسنادی صادراتی مدتدار، تنزیل اسناد معامله/ پذیرفته شده بارعایت ضوابط و مقررات مربوطه و پس از تصویب در ارکان اعتباری بانک امکان پذیر است.


تعداد بازدید: 11165


تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملّی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2020 rss mail