سامانه بينا

  معرفي سامانه بينا :
با توجه به اهمیت صورتحساب و دریافت گزارشات صحیح، سریع و قابل پردازش در سامانه های بانکی و با عنایت به آنکه نیاز به شخصی سازی و دسته بندی حسابها و تراکنش های آنها در سازمان های بزرگ امری رایج است، سامانه گزارشات مدیریتی  با نام اختصاری « بینا » تهیه و در اختیار مشتریان قرار گرفته است. این سامانه علاوه بر نمایش گزارشات مالی از جمله صورتحساب، ریز تراکنش، مانده گیری و .... امکان دسته بندی اطلاعات، حسابها، کاربران، سازمانها را دارد. همچنین سامانه بینا موظف است امکان پیگیری و گزارش گیری لحظه ای «استعلام آنی» را نیز فراهم نماید.
  مديريت سامانه :
سامانه بینا بمنظور مدیریت حسابها و کاربران از مفهومی به نام سازمان استفاده می نماید كه به نام توافقی تخصیص داده شده به هرمشتری اطلاق می گردد.درسامانه بیناواحدهای سازمانی یاسازمانهای وابسته به آن بعنوان زیرسازمان ( زيرشاخه )شناخته می شوند.  امكاناتي كه در سامانه بينا وجو دارد به شرح ذيل اعلام مي گردد :
-تعريف مراكز/ ادارات و... به صورت درختي كه در هنگام گزارشگيري ميتوان از امكان فيلترينگ حسابها و حذف و ويرايش و افزودن بر اساس مراكز استفاده نمود .
- تعريف گروه حسابها (متمركز – غير متمركز )
-تعريف عناوين/ منبع حسابها ( به صورت درختي ) با امكان حذف و ويرايش
- تعريف حسابها و سطوح دسترسي به آنها
- سطوح دسترسي تراكنشها
-تعريف كاربران و سطح دسترسي آنها با امكان  حذف و ايجاد كاربري
 
  گزارشهای مالی : صورتحساب
برای دریافت صورتحساب از یک حساب خاص و تراكنش هاي انجام شده از جمله برداشت يا پرداخت حساب سازمان كه از طريق يكي ازچهار درگاه ممكن : اينترنت ، عمليات درون شعبه و پايانه هاي پرداخت POS» و یا PinPad در بازه زماني تعيين شده صورت گرفته  استفاده مي شود. در اين نوع گزارش، اطلاعاتي چون نوع پرداخت (واريز يا برداشت )نوع درگاه پرداخت (pos-pinpad ، عمليات درون شعبه و اينترنت ) شماره حساب ، تاريخ (شروع و پايان گزارش ) ساعت (شروع و پايان زمان تراكنش) مبلغ تراكنش (حداقل و حداكثر مبلغ به ريال ) شماره پيگيري تراكنش و فيلد اضافي 1 و 2 كه حداكثر طول 31 كاراكتر بوده و توافق بين مشتري و بانك مي باشد در صورتحساب يك حساب ارائه داده مي شود .

مانده حساب
برای دریافت مانده حساب گروهی انتخاب بر اساس مراکز و منابع و یا  بر اساس یک شماره حساب خاص كه مجوز گزارشگيري آن تخصيص داده شده است و حتما"با تعيين تاريخ و شماره حساب مشخص و سرفصل و كد شعبه می توان از این گزارش استفاده نمود. اعلام مانده قطعي فقط براي روزهاي گذشته مقدور است .
ریز تراکنش
به منظور دریافت ریز تراکنشهای دستگاه های POS و درگاه اینترنتي با ذكر تاريخ و شماره حساب ،‌شماره پيگيري  و مبلغ تراكنش از این گزارش استفاده مي شود كه شماره پيگيري و شماره سفارش اينترنتي (اگر از كانال درگاه اينترنتي باشد) مربوط به شماره حسابي كه مجاز به گزارشگيري آن مي باشيم در تاريخ و بازه زماني خاص و با حداقل و حداكثر مبلغ تراكنش به ريال در اين گزارش ارائه داده ميشود بصورت فايل Excel نمايش مي دهد.
پیگیری تراکنش
برای پیگیری تراکنش انجام شده بر روی یک حساب و مشاهده وضعیت آن با ذكر تاريخ و ساعت (00.00)و شماره حساب و حداقل و حداكثر مبلغ تراكنش با ارائه شماره پيگيري و فيلد اضافي 1 و 2 توافق بين مشتري و بانك حداكثر تا 31 كاراكتر مي باشد  با تأخير 15 دقيقه از این گزارش استفاده مي شود.

پیگیری آنی
با توجه به آنکه سامانه بینا طبق شرایط و قوانین موجود تنها تراکنش های تا ساعت 00:00 روز جاری را نشان می دهد، در صورت نیاز می توان از این گزارش برای دریافت اطلاعات لحظه ای با ذكر شماره حساب و تاريخ و ساعت و شماره پيگيري تراكنش انجام شده با درج 6 رقم سمت راست تهيه ميشود  استفاده نمود.
صورتحساب تلفیقی
همانند صورتحساب عادي است و علاوه بر نمايش اطلاعات كلي حساب ريز تراكنشها را نيز نمايش مي دهد و در صورت نمايش ريز تراكنش رديف سر جمع آن نشان داده نخواهد شد. در اين گزارش به نوع پرداخت (واريز يا برداشت ) درگاه پرداخت (اينترنت ، عمليات شعبه ، پايانه پرداخت POS يا PINPAD ) و شماره حساب يا حسابهاي كه مجاز به گزارشگيري از آن دار داريم با تاريخ و ساعت و مبلغ تراگنش و شماره پيگيري و فيلد اضافي 1 و 2 و شناسه سطح دستري كاربر ارائه مي دهد . صورتحساب تلفیقی تلفيقي از دو گزارش صورتحساب و ريز تراكنش مي باشد كه براي تراكنش هاي اينترنتي يا POS آفلاين كه در طول روز صورت گرفته ، در پايان هر روز جمع تراكنشهاي انجام شده به صورت سرجمع در گزارش صورتحساب درج مي شود .
در اين گزارش تراكنشهاي سرجمع حذف شده وبجاي آن ريز تراكنشها بصورت فايل EXCEL نمايش داده مي شود .
راهنماي استفاده از سامانه بينا
سازمان هاي دولتي با مراجعه به يكي از شعب بانك ملي و ارائه معرفي نامه از سازمان مربوطه و شركت ها نيز با ارائه درخواست به يكي از شعب بانك ملي مي توانند از اين خدمت بهره مند شوند.
 در هر صورت داشتن حساب نزد بانك ملي ايران ضروري است.


دستورالعمل هاي مرتبط(ويژه كاركنان):
-دستور العمل 930017041138  مورخ شنبه 17 آبان1393

- دستور العمل930017041094 مورخ شنبه 17 آبان 1393

تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2023 rss mail